OPIS DZIAŁANIA - LANCUT UTW

OPIS DZIAŁANIA

GRUPY > FOTOGRAFIA

„Fotografia jest źródłem estetycznej satysfakcji  i informacji o rzeczach, których w rzeczywistości nigdy nie zobaczymy,
jest realnym, materialnym wyrazem naszych osobistych wspomnień”.

Grupa " FOTO-BŁYSK " dla
 stworzenie miejsca, gdzie każdy fotoamator/ka , znajdzie dla siebie źródło wiedzy i inspiracji.
Będą to proste poradniki wyjaśniające podstawy warsztatu fotoamatora.
Wierzę, że
w grupie znajdziesz  coś dla siebie.
Przyjemnie jest przecież
udoskonalać swoją pasję.

W ramach działań
UTW  proponujemy spotkania dla tych, którzy:

- lubią patrzeć  „Trzecim okiem”,
- lubią  zatrzymać w kadrze ciekawe widoki , zdarzenia , architekturę,
- chcą poznać tajniki  fotografowania aparatem cyfrowym ,
- chcą podzielić się swoimi umiejętnościami.

Zapraszamy do współtworzenia spotkań aby razem miło spędzić czas

i propagować naszą grupę UTW Łańcut w  regionie i kraju.

GRUPA  FOTOGRAFICZNA

Przy Stowarzyszeniu Łańcucki  Uniwersytet  Trzeciego  Wieku

Od  VII semestru przy Sekcji Kulturoznawczej utworzono grupę fotograficzną,
składającą się z 11 osób zainteresowanych fotografowaniem.
Grupie tej przewodniczył znany fotografik Adam Kunysz -  słuchacz naszego Uniwersytetu.
Artysta fotografik z MDK w Łańcucie  Edward  Soński grzecznościowo pomagał nam i udzielał fachowych wskazówek, prezentując ciekawe pokazy multimedialne.
Uczestnicy grupy starali się robić zdjęcia dokumentujące wydarzenia na Uniwersytecie.
Wydatki finansowano z prywatnych środków.
Od XI  semestru grupa pracuje samodzielnie licząc 19 osób. Przewodniczącą jest Alicja Pelc.
Dzięki uzyskanym funduszom  zatrudniono do nauki
mistrza fotografii z Rzeszowa Zdzisława Świecę.
Zajęcia prowadzone są profesjonalnie ze szczególną dbałością o poziom artystyczny.
Józef Bałtowski słuchacz naszego Uniwersytetu, pasjonat informatyki i fotografii specjalizujący się w obróbce komputerowej zdjęć,dużo pomaga grupie w tym zakresie.
Pracując społecznie podjął się również utworzenia i prowadzenia strony internetowej naszego Uniwersytetu w zakresie  technicznym.
W maju 2013 roku grupa uczestniczyła w plenerze fotograficznym w Szczawnicy i Pieninach,
który współfinansowany był ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
w ramach projektu  „Spełniona jesień życia”.
W semestrze zimowym 2013/2014 zorganizowane zostały dwa plenery fotograficzne:
- Bieszczady ( Myczkowce, Lesko, Solina, Majdan-Balnica)
- Sandomierz i okolice ( Sandomierz, Tarnobrzeg-Dzików, Baranów Sandomierski).
W pierwszym  plenerze  uczestniczyli również członkowie grupy malarskiej i turystycznej.
Efektem naszej pracy fotograficznej było zorganizowanie na przełomie listopada i grudnia 2013
wystawy poplenerowej „Bieszczadzka jesień w malarstwie i fotografii”.
Plener i wystawa  realizowane były w ramach projektu „Aktywni duchem i ciałem” dofinansowanego ze środków Wojewody Podkarpackiego.
Listopadowy  plener  fotograficzny Sandomierz-Tarnobrzeg/Dzików-Baranów Sandomierski uraczył nas iście jesienną pogodą;mgłami, mżawką i chłodem.  Mimo tego utrwaliliśmy w obiektywie zabytki, urok odwiedzanych miejsc,  przyrodę i jesienne klimaty.  Mieszkańcy Łańcuta mogli oglądać nasze fotogramy na wystawie, którą urządziliśmy  w MDK.
Wystawa czynna była w pierwszej połowie stycznia 2014 r.
Plener i wystawa współfinansowane były ze środków uzyskanych dla projektu
„Aktywni żyją dłużej” w ramach programu rządowego ASOS .
Dzięki projektowi
Aktywni żyją dłużej” wzięliśmy też czynny udział w dwudniowej
sesji  wyjazdowej ŁUTW szlakiem „ perły architektury polskiej”, który w tym roku prowadził poprzez Biecz i Grybów  na Ziemię Sądecką ( Stary Sącz, Nowy Sącz)
dokumentując wyjazd fotograficznie.
Członkowie naszej grupy uczestniczą  również w wernisażach i wystawach organizowanych przez  grupę fotografików  działającą przy MDK pod kierunkiem Edwarda Sońskiego.
W tym semestrze została opracowana Kronika grupy fotograficznej, którą prowadzi Alicja Pelc.
Organizatorką wyjazdów i koordynatorką projektów "Aktywni duchem i ciałem" oraz "Aktywni żyją dłużej" była Elżbieta Nowicka.

Polecamy link: http://www.nierzeczywista.art.pl/zdzislaw-swieca-balonowe-impresje.htm
                                                                                                                                               Alicja Pelc