Wycieczka Zamość - LANCUT UTW

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Edukacyjna sesja wyjazdowa z cyklu  „Perły Architektury”na Ziemię Zamojską
i Hrubieszowską 19-20 lipiec 2014
Mimo trwających wakacji słuchacze ŁUTW chętnie wzięli udział w sesji wyjazdowej. W pierwszej części sesji trasa wiodła z Łańcuta poprzez Przeworsk, Jarosław, Oleszyce do Narola.
Podczas podróży wysłuchaliśmy wykładu pt. “Kresy mało znane” - wygłoszonego przez dr Teresę Fabijańską-Zurawską.
W Narolu jak przewidywał program, zwiedziliśmy pałac i park – dawną  siedzibę hrabiów  Łosiów. Obiekty te są obecnie odbudowywane przez Fundację

Pro Akademia Narolense na potrzeby Międzynarodowego Centrum Szkoleniowo-Artystycznego AKADEMIA   NAROLSKA nawiązującego do tradycji szkoły artystycznej założonej tu pod koniec XVIII wieku.
Następnym zwiedzanym obiektem był Poturzyn – szkoła im. F. Chopina, gdzie znajduje się małe muzeum poświęcone kompozytorowi, który w 1830 roku przybył tutaj do swego przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego. Zwiedzano pozostałości parku dworskiego, pomnik Fryderyka Chopina, wysłuchano wykładu nt. “Fryderyk Chopin w Poturzynie” oraz  mini-koncertu fortepianowego w wykonaniu p. Łucji  Watres.
Po drodze do Czumowa zatrzymano się w Dołhobyczu, gdzie obejrzeliśmy pałac i kościół parafialny
oraz cerkiew prawosławną pod wezwaniem
Szymona Słupnika.
W Czumowie , po obiedzie obejrzeliśmy zbiory zgromadzone przez obecnego właściciela świeżo odnowionego pałacyku ,  po czy
m w towarzystwie miejscowego przewodnika udaliśmy się do Kryłowa,
gdzie przy brzegu  starorzecza Bugu zachowały się malownicze ruiny Zamku strażniczego dawnej Rzeczypospolitej.
Następną zwiedzaną miejscowością był Hrubieszów, gdzie w  zabytkowym dworku mieści się Muzeum  im. ks. Stanisława Staszica. Ekspozycja muzealna jest stosunkowo bogata, wielodziałowa – od  archeologii poprzez dział historyczny (ze szczególnym uwzględnieniem Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego i postaci ks. Stanisława Staszica)   aż po etnografię regionu.
W dawnej hrubieszowskiej plebanii z 1746  ( którą obejrzeliśmy z zewnątrz ) roku urodzil się Bolesław Prus.
Obiektem hrubieszowskim o   sławie ogólnopolskiej jest murowana cerkiew prawosławna Wniebowzięcia NMP (1873) – budowla unikalna w skali europejskiej . Utrzymana w stylu rosyjsko-bizantyjskim świątynia należy do najpiękniejszych w Polsce.. Nad cerkwią góruje trzynaście cebulastych kopuł. Świątynia zachwyca bogactwem detali architektonicznych i harmonią.

Zachował się też cmentarz przy cerkiewny z zabytkowym drzewostanem.
O wszystkim tym opowiedział nam z wielką swadą młody przewodnik,
syn gospodarza świątyni. Dzień zakończyliśmy nocnym spacerem po Rynku
i Starym Mieście w Zamościu.
Drugi dzień sesji rozpoczął się spotkaniem z przewodnikiem i poznaniem historii miasta –twierdzy Zamość począwszy od 1580 roku.
Zwiedzanie Zamościa odbywało się trasą turystyczną od  Bastionu VII,

do Nadszańca i innych obiektów fortecznych. Następnie podziwialiśmy  Rynek
z ratuszem i kamienicami nawiązującymi do renesansowej architektury włoskiej ,których  podcienia dawały spacerującym cień w upalnym dniu.
Dalszym punktem programu było zwiedzanie kolegiaty zamojskiej z końca XVI

wieku, a następnie oglądanie ( z zewnątrz) budynku, w którym mieściła się Akademia Zamojska. Nieopodal znajduje się kościół św. Katarzyny, na który przewodnik zwrócił uwagę, ale oglądnięto go jedynie z zewnątrz.
Popołudnie wypełnione było zwiedzaniem Zwierzyńca - miasta nad Wieprzem.
Obiektami zainteresowania były: nowy kościół i dwór Zamojskich , a następnie barokowy kościółek „Na Wodzie”. Uczestnicy sesji wzięli udział w nabożeństwie i  spacerem przez las i zabytkowy park zakończyliśmy ten pouczający, pełen wrażeń estetycznych i duchowych wyjazd .

Sesja wyjazdowa dofinansowana była z budżetu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób  Starszych na lata 2014-2020.

Sesja jest częścią projektu realizowanego przez ŁUTW

„Oswoić Trzecią Młodość” którego koordynatorem jest Elżbieta Nowicka.
Organizatorkom sesji – paniom Teresie Fabijańskiej-Żurawskiej i Elżbiecie Nowickiej uczestnicy skladają serdeczne podziękowania.

Streszczenie z wyjazdu : Alicja Pelc
                                                           obrazy / zdjęcia  Józef Bałtowski